iMac 21,5 – wymiana dysku oraz rozbudowa pamięci RAM

Jakiś czas temu wpadł mi w ręce komputer Apple iMac z końca 2009 21,5 cala. Niestety iMac posiadał tylko 4GB pamięci RAM oraz stary dysk twardy WD i po aktualizacji do najnowszej wersji macOS High Sierra korzystanie z niego było praktycznie niemożliwe. Bootowanie systemu trwało wieczność a w trakcie odpalania programów spokojnie można było napić się kawy ;) W związku z tym poszperałem w sieci i doszedłem do wniosku, że może warto zainwestować w trochę RAMu oraz wymienić dysk na SSD. Sam procesor w tym iMacu nie jest demonem prędkości, ponieważ to "tylko" 3,06 GHz Intel Core 2 Duo lecz dodanie RAMu oraz zmiana dysku powinna znacznie ułatwić korzystanie z tego komputera.

Sam proces wymiany podzespołów w komputerach Apple wcale nie jest taki ciężki jak się wydaje ;) Jeśli zdecydujecie się na ożywienie swoich iMaców, to na początku proponuje poszperać troche na YT oraz Google.

W tym modelu zdecydowałem się na wymianę RAM oraz dysku na:

 • Pamięć do laptopa Corsair DDR3 SODIMM 2x4GB 1066MHz CL7 (CMSA8GX3M2A1066C7)
 • Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3 (CT500MX500SSD1)
 • Kieszeń Icy Dock Adapter dysku 2,5" do 3,5" SATA HDD & SSD (ICY DOCK MB882SP-1S-1B)
oraz potrzebne narzędzia bez których sama wymiana może być kłopotliwa:
 • Narzędzia serwisowe iFixit Zestaw 64 bit, śrubokręt magnetyczny (EU145299)
 • Narzędzia serwisowe iFixit Przyssawka do ekranu (EU145023-2)

Sam proces wymiany składa się z:

 1. Ściągamy szybę za pomocą przyssawek. Czyli montujemy przyssawki w lewym i prawym górnym rogu. Następnie odchylamy szybę, która bez problemów "odejdzie" od obudowy, ponieważ trzyma się na kilku magnesach. Odkładamy w bezpieczne miejsce ;)
 2. Demontaż wyświetlacza. Najlepiej położyć iMaca na bezpiecznej powierzchni górą skierowaną "do nas", ponieważ będziemy ściągać wyświetlacz "od góry" Do tego potrzebujemy bitu TR15 (gwiazdka). Po lewej i po prawej stronie mamy 4 śrubki do odkręcenia. Po odkręceniu podnosimy powoli wyświetlacz i odpinamy 4 kable pamiętając jak i gdzie były podpięte ;) Odkładamy wyświetlacz w bezpieczne miejsce ;)
 3. Wymiana dysku HDD na SSD. Generalnie odkręcamy dysk i wypinamy kable a następnie wpinamy uprzednio przygotowaną kieszeń z dyskiem SSD i montujemy ponownie. Tutaj dzięki wpisowi z https://www.dobreprogramy.pl/macminik/SSD-do-iMaca-Apple-czasem-irytuje-nawet-mnie,78240.html nie musimy martwić się o pomiar temperatury naszego dysku. W związku z tym przecinamy kabelki i łączymy je razem pozostawiając wtyczkę przyklejoną do kieszeni (widoczne na zdjęciach).  
 4. Montaż Oczywiście wykonujemy w odwrotnej kolejności ;) tj; Kładziemy wyświetlacz na obudowie, podłączamy wcześniej odpięte 4 kable. Następnie przykręcamy (8 śrub) i możemy sprawdzić czy komputer działa. Narazie nie ma potrzeby montowania szyby.
 5. Instalacja macOS. Na innym Macu wcześniej przygotowałem sobie bootowalny pendrive USB. Następnie właczamy iMaca przytrzymując klawisz ⌥ "option" i wybieramy bootowanie z naszego pendrive. W trakcie instalacji wybieramy narzędzie dyskowe aby sformatować dysk. Kolejnie instalujemy macOS na nowym dysku. Tutaj zakładam, że macie backup (Time Machine) swoich dysków na zewnętrznych, poniewaz po ukończeniu instalacji można w prosty sposób wrócić do stanu sprzed demontażu starego dysku ;)
 6. Rozbudowanie pamięci RAM. Ten krok w sumie można zrobić na samym początku jeśli chcecie, ponieważ dostęp do kości znajduje się na spodzie iMaca. Wystarczy odkręcić 3 śrubki i zamontować pamięć w wolnych gniazdach.

Jeśli dotarliście do ostatniego punktu, to znaczy, że wszystko działa jak powinno i możecie sobie przeczyścić finalnie wyświetlacz oraz szybę i zamontować ją na obudowie iMaca ;) Czas wymiany zajął mi jakąś godzinkę lecz tylko i wyłącznie dlatego, że robiłem to pierwszy raz i nie chciałem czegoś urwać także non stop zaglądałem na YT oraz iFixIt ;) Teraz sądzę, że wymiana dysku i pamięci w iMac(modele podobne do 2009) to jakieś 15 minut roboty jeśli wiemy co i gdzie jest podłączone.

Co do czasu bootowania systemu oraz jego pracy, to jestem bardzo zadowolony (jak na takie CPU które teraz jest wąskim gardłem) i wkońcu można normalnie korzystać z iMaca z 2009 ;) Aplikacje otwierają się w rozsądnym czasie, można odpalić kilka programów jednocześnie i przechodzenie pomiędzy nimi jest natychmiastowe ;)

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z całej operacji ;)

Przydatne linki:

Po co nam sensor temperatury dysku: https://www.dobreprogramy.pl/macminik/SSD-do-iMaca-Apple-czasem-irytuje-nawet-mnie,78240.html

Kilka zdjęć z iFixIt: https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+21.5-Inch+EMC+2308+Hard+Drive+Replacement/1766

Przydatny filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=oKWaLcD0cb4